Návšteva starej dámy (DS HUGO)

Návšteva starej dámy (DS HUGO)

Divadelný súbor HUGO uvádza tragikomédiu:

Friedrich Dürrenmatt – Návšteva starej dámy

Hra je určitou závažnou výpoveďou o podplatiteľnosti sveta, resp. človeka – ako moc peňazí likviduje ľudskú morálku… V prenesenom význame je zrkadlom súčasnej spoločnosti a je stále aktuálna.

Švajčiarsky autor Friedrich Dürrenmatt (*1921 +1990) okrem divadelných hier napísal aj mnohé romány, novely a poviedky. Základnou témou jeho tvorby je napätie medzi spravodlivosťou a mocou. Je synom farára, navštevoval gymnázium v Berne a študoval v Zürrichu a v Berne teológiu, literatúru, filozofiu a prírodné vedy.

Celosvetový úspech si vydobyl v roku 1956 uvedením tragickej komédie Návšteva starej dámy. Ako dramatik uprednostňoval formu tragikomédie, spojenú s prvkami satiry a frašky, čierneho humoru a pojašenosti.

V inscenácii cítime silný vplyv existencializmu i absurdnej drámy. Hra je vlastne komédiou s tragickým koncom a keď si ju divák pozrie, zrejme sa len trpko pousmeje a bude chvíľu uvažovať nad tým, či sú peniaze skutočne takým pohonným motorom k nehumánnosti a pravdepodobne dá autorovi za pravdu a prizná si, že by možno konal rovnako...

Účinkujú: Jana Heisarová/Marta Vojtášová, Miroslav Žilka, Tibor Arendáš, Jana Trenčanová, Mário Paholek, Lukáš Žúži, Mária Kalmárová, Adam Arendáš, Peter Domáň, Michaela Eckertová/Silvia Michalíková, Dominik Greguška, Martina Zlatošová, Monika Biterová

Réžia, návrh scény a výber hudby: Andrej Škvaro

Kostýmy: Rebecca Zachar

Masky: Dominika Sedláková, Martina Púčková

Svetlá a zvuk: Pavol Zlatoš

Text sleduje: Lucia Beláková

Dĺžka podujatia: 120 minút
Rok výroby: 2017

Galéria

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.